Zwiedzamy Londyn

Londyn to miasto tak pełne atrakcji i miejsc wartych obejrzenia, że wybór zaledwie kilku z nich w czasie weekendowego wypadu do stolicy Wielkiej Brytanii jest praktycznie niemożliwy. Gwarantujemy Wam, że będziecie czuć niedosyt i będziecie chcieli do Londynu jeszcze kiedyś wrócić – oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie i polecamy to miasto każdemu podróżnikowi, nie tylko na krótkie wypady, ale również na dłuższe wycieczki. Jeżeli jednak będziecie musieli coś wybrać z uwagi na ograniczony czas, polecamy bardzo serdecznie przede wszystkim Tower of London, który jest jednym z najważniejszych londyńskich zabytków, a dodatkowo bardzo ciekawym miejscem. Przyjrzyjmy się bliżej historii tej budowli, która została wzniesiona aż w jedenastym wieku!

Siedziba brytyjskich monarchów

Tower of London w zamyśle miał być jedną z najważniejszych siedzib brytyjskiej rodziny królewskiej. Przez lata jednak pełnił przeróżne role – oczywiście służył monarchom jako pałac, ale znajdowało się tutaj również chociażby ZOO. Ponadto, z uwagi na charakterystyczne położenie oraz fakt, że wieża otoczona była ze wszystkich stron wodą, Tower of London przez długie lata pełniła również funkcję więzienia. Więziono tutaj między innymi tak znane osoby jak Anna Boleyn, Thomas Cromwell, Thomas More czy nawet król Henryk IV! Mówiło się wówczas, że z londyńskiej Tower nie ma ucieczki, gdyż jest ona jedną z najpilniej strzeżonych na świecie budowli.

Londyńskie legendy

Symbolem Tower of London stały się kruki. Stosownie do jednej z najbardziej zakorzenionych w świadomości Londyńczyków legendy, kruki będą krążyły nad wieżą dopóty, dopóki trwać będzie potęga Wielkiej Brytanii. Jednocześnie mówi się, że nad wieżą nieprzerwanie musi krążyć co najmniej sześć kruków. Jeżeli będzie ich mniej, stanie się to przyczyną klęski Londynu, na który spadną okropne, negatywne konsekwencje. Z tego też względu strażnicy Tower of London dbają o kruki, dokarmiają je regularnie, a nawet podcinają im delikatnie skrzydła – wszystko po to, aby ptaki nie odleciały.

Inne atrakcje

Oprócz samej wieży, w jej wnętrzu można również podziwiać swego rodzaju muzeum poświęcone historii oraz potędze Wielkiej Brytanii. Wewnątrz Tower of London można zatem obejrzeć broń, klejnoty, czy nawet brytyjskie insygnia koronacyjne. Oczywiście ogromne wrażenie na wszystkich turystach robią pierścień brytyjskich monarchów oraz jabłko, jednakże to brytyjskie berło z największym na świecie brylantem oraz korona z brylantem drugim co do wielkości są najpilniej strzeżone.