Szczecin – zwiedzamy Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich to jedna z najbardziej charakterystycznych i najczęściej odwiedzanych atrakcji Szczecina. Jeżeli będziecie w tym mieście choćby na weekend, koniecznie musicie odwiedzić zamek, którego początki sięgają aż czternastego wieku. Monumentalna budowla wzniesiona jest w takim miejscu, że widać ją praktycznie z każdego zakątka Szczecina, zatem będzie Wam bardzo łatwo do niej trafić. Dzisiaj opowiemy Wam o tym miejscu nieco więcej.

Trochę historii

Już w dwunastym wieku na wzgórzu zamkowym znajdował się ufortyfikowany gród, który stanowił jedną z siedzib dynastii książąt pomorskich. Od czasu, kiedy stolica księstwa została przeniesiona do Szczecina z Wyspy Uznam, gród stopniowo coraz bardziej zyskiwał na znaczeniu. Początku zamku sięgają połowy czternastego wieku, kiedy to rozpoczęto budowę. Kolejne skrzydło, które utrzymane jest w stylu późnogotyckim, dobudowano w pierwszej połowie piętnastego wieku. W roku 1503 zamek jednak w dużej mierze został strawiony przez niebezpieczny pożar, a następnie został odbudowany w stylu renesansowym. Zamek znajdował się we władaniu dynastii Gryfitów do roku 1637, kiedy to zmarł ostatni z książąt, nie przedłużywszy rodu. Od tej pory zamek najpierw był siedzibą szwedzkiego namiestnika, a następnie pruskiego garnizonu.

II wojna światowa

W czasie drugiej wojny światowej zamek niestety został znacząco zniszczony w czasie tak zwanych nalotów dywanowych. Po zakończeniu wojny na wzgórzu pozostały właściwe wyłącznie ruiny, zaś sam zamek dzięki tytanicznej pracy udało się odbudować w latach 1958 – 1980. Dziś zamek w stylu renesansowym mogą podziwiać turyści z całego świata. Oprócz komnat zamkowych można zwiedzać również krypty z grobowcami książąt dynastii gryfickiej.

Zamek dzisiaj

Aktualnie zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich polecamy każdemu, dla kogo Szczecin jest białą kartą – podczas zwiedzania można się dowiedzieć naprawdę sporo na temat historii tego miasta. Aktualnie sam zamek stanowi swego rodzaju kulturalne centrum Szczecina. Znajduje się tutaj między innymi kilka teatrów, kino czy liczne restauracje. W zamku znajdziecie również salę ślubów, która chętnie wykorzystywana jest przez młode pary ze względu na swój przepiękny wygląd. Na zamku organizowane są regularnie różnego rodzaju wydarzenia kulturalne – między innymi koncerty czy wystawy. Zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą kulturalną zamku, bo jest naprawdę bogata i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.