Rzym – miasto położone na 7 wzgórzach

Jeśli chcemy zaznać innego, nieśpiesznego życia i poznać trochę starożytnej kultury, to Rzym wydaje się być idealnym kierunkiem na urlop. Wystarczy tam polecieć.

Koloseum i Watykan – odrobina starego porządku

Gdy Rzym był centrum wszechświata, a przynajmniej Imperium Rzymskiego, to każdy cesarz urządzał do swych poddanych widowiska w Koloseum. Były tam walki gladiatorów, ale także wpuszczano na arenę dzikie zwierzęta. Tłumy na trybunach wiwatowały. Nie na darmo mówiono, że lud potrzebuje Igrzysk i chleba. Dziś Koloseum można zwiedzać. Możemy wejść na trybuny i wyobrazić sobie, jak to musiało wyglądać dwa tysiące lat temu. Zabytek jest zachowany w świetnym stanie. Jedyne co może drażnić, to fakt, we wokół niego istnieje dziś bardzo ruchliwa droga – rondo, które nijak nie przystaje do chęci przeniesienia się wyobraźnią w odległe czasy Imperium. Na szczęście nieopodal znajduje się piękny park, gdzie możemy poleżeć na trawie, odpocząć i przy okazji chłonąć rewelacyjne widoki.  W pobliskiej knajpce możemy się posilić i wypić kieliszek fantastycznego wina z pięknym widokiem na Koloseum. Swoje kroki powinniśmy także skierować do Watykanu. To nie jest już tak odległa historia, jak czasy Imperium Rzymskiego, ale budynki są warte zwiedzenia. Szczególnie Kaplica Sykstyńska na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci. Rewelacyjne malowidła na syficie to sceny z Biblii. Wykonane zostały ręką geniusza – Michała Anioła. Najbardziej znany jest oczywiście fresk „Stworzenie Adama”.

Zwiedzanie Rzymu

Warto udać się również pod najsłynniejszą w mieście fontannę di Trevi. Tam możemy spotkać turystów niemal z całego świata. Każdy będzie chciał zrobić sobie zdjęcie – my zapewne też. Zatem warto będzie uzbroić się w cierpliwość i w międzyczasie podziwiać piękno rzeźb umieszczonych na fontannie. Powinniśmy także zawitać na Hiszpańskie Schody. Szczególnie wiosną i latem, gdy kwitnie tu morze kwiatów. Widok jest po prostu przepiękny. Nie będziemy chcieli opuścić tego miejsca, chyba że będziemy chcieli udać się na słynną Via Condotti, gdzie znajdują się sklepy światowej sławy projektantów. Rzym jest pełen pięknych zabytków. Na każdym kroku możemy spotkać jakieś starożytne budowle lub ruiny po nich. Warto zagubić się w tym świecie magicznych uliczek. Na pewno znajdziemy wówczas jakąś małą restaurację, gdzie będziemy mogli skosztować jedną z wielu włoskich potraw. Oczywiście, nie powinniśmy zapomnieć także o wypiciu filiżanki espresso. Ten czarny napój bogów konkuruje o laur pierwszeństwa z włoskim winem. Każdy musi sam wybrać to, co jest bliższe jego duszy.