Europa – patrzenie mieszkańców i ludzi „z boku”

Niemal każdy z nas marzy o podróżowaniu choć przez chwilę, lecz wielu bardzo szybko porzuca ten pomysł. Powodów do tego może być naprawdę wiele i nie wszystkie są uzależnione od nas, a kiedy te znikają po prostu najczęściej już nam się nie chce. Wbrew pozorom jednak nie każdy całkowicie rezygnuje ze swojego marzenia, ograniczając go tylko do pewnego określonego obszaru, który umożliwi mu szybki powrót w razie jakichś problemów.

Europa – tak mała i zarazem ogromna

Nasz kraj jest ulokowany praktycznie w samym centrum Europy – nie dziwi więc fakt, że wielu spragnionych podróży decyduje się na zwiedzanie jej całej, będąc zarazem dość blisko, by móc do kraju powrócić praktycznie w każdej chwili. Podróżowanie po Europie dla niektórych wydaje się zbyt „słabe”. Dlaczego? Ponieważ wielu nie tylko Polaków, ale i ogólnie Europejczyków myśli sobie „co tam Europa, skoro świat poza nią jest znacznie większy i ciekawszy?”. Tymczasem wielu z nas zapomina o pewnej rzeczy, marząc o „większym świecie” – o tym, że Europa to tak bogaty w kulturę i miejsca historyczne kontynent, że niektóre mogą się za nimi po prostu schować.

Jak Europę widzę inne kontynenty?

Jak dobrze wiemy każdy patrzy na daną rzecz inaczej. Mamy też całkiem inne podejście do czegoś, co jest nasze lub możemy to nazwać naszym, a czymś, co do nas w żaden sposób nie należy. Wbrew pozorom takie porównanie dość mocno pasuje do postrzegania Europy przez nas jej mieszkańców, a ludzi, którzy nie mają z nią nic wspólnego. W zasadzie idealnym przykładem jest to, jak my Polacy myślimy na przykład o Ameryce Północnej – bardzo wielu z nas marzy by udać się do USA, Kanady, czy chociażby Meksyku, wyobrażając sobie tak naprawdę bardzo wiele, całkowitą zmianę swojego życia. Lecz jak to mówią „kij ma dwa końce” i wielu trochę dziwi, kiedy sie dowiaduje, że to samo myślenie ma druga strona na temat naszej Europy, widząc w niej pełno możliwości, pełno sposobów na zmianę życia. Brzmi znajomo prawda?

Wnioski nasuwają się same

Człowiek bardzo często zapomina o tym, co jest wokół niego, szukając wyjścia gdzie indziej – zapominamy, jak wiele mamy możliwości naokoło, widząc zalety innych i to samo dzieje się w drugą stronę. Nasz kontynent daje bardzo wiele możliwości i poznanie go okazuje się często wyjściem, do którego wpierw nie do końca jesteśmy przekonani, lecz gdy już zaczniemy zwiedzać, odnajdujemy to, czego pragnęliśmy: zmiany. I to wcale nie aż tak bardzo daleko, jak nam się na samym początku wydawało.