Europa bez paszportu

Swoją przygodę z podróżowaniem na własną rękę zazwyczaj polecamy zacząć od jakichś europejskich krajów. Dlaczego właśnie tak? Przede wszystkim z uwagi na fakt, że na początku nie będziecie mieć jeszcze tak dużego obycia, które pozwoli Wam poruszać się bez przewodnika i bez planu po zupełnie obcym kraju. Możliwość zgubienia się w którymś z europejskich krajów jest z kolei znacznie mniejsza niż w przypadku na przykład krajów azjatyckich. Wydaje się również, że w Europie znacznie łatwiej i szybciej dogadacie się z lokalnymi mieszkańcami, gdyż nie będą Was dzielić tak duże różnice kulturowe, jak w przypadku mieszkańców innych kontynentów. Sprawdźmy dzisiaj, czy do wszystkich krajów europejskich możecie wjechać na samym dowodzie osobistym.

Dowód osobisty w Europie

Od czasu, kiedy na przełomie 2007 i 2008 roku Polska weszła do unijnej Strefy Schengen, nasi obywatele co do zasady mogą podróżować bez żadnych przeszkód po terenie Europy wyłącznie po okazaniu dowodu osobistego. Znacznie zmniejszona jest również kontrola na granicach, które można w większości przypadków aktualnie przekraczać właściwie bez konieczności zatrzymywania się i rozmawiania z funkcjonariuszami celnymi. Nie ulega wątpliwości, że jest to niezwykle wygodne – jeżeli dużo podróżujecie, prawdopodobnie i tak będziecie musieli wcześniej czy później wyrobić sobie paszport, jednakże na początek dowód osobisty w zupełności wystarczy Wam do zwiedzenia wielu pięknych zakątków. Pamiętać należy jeszcze o jednym kraju niezależnym, który wprawdzie nie jest członkiem Unii Europejskiej ani nie został objęty Strefą Schengen, jednak z uwagi na swoje własne uregulowania prawne zezwala obywatelom europejskim na wjazd na swoje terytorium jedynie na podstawie dowodu oosbistego — jest to Gruzja, którą niezmiennie i od lat polecamy wszystkim jako destynację wakacyjną.

Europa z paszportem

Są jednak państwa w Europie, w których potrzebny będzie paszport. Są to: Ukraina, Białoruś, Turcja i Rosja. Oczywiście wiąże się to przede wszystkim z faktem, że kraje te nie należą do Unii Europejskiej i nie są członkami Strefy Schengen, w której obowiązuje zasada wolnego przepływu osób. W przypadku Ukrainy wystarczy Wam jedynie paszport, pamiętajcie natomiast, że w razie podróży do Białorusi, Rosji i Turcji będziecie musieli załatwić znacznie więcej formalności, gdyż kraje te wymagają od turystów również okazania wizy. Niestety w związku z tym będziecie musieli przygotować się na konieczność poniesienia dodatkowych kosztów.